v priloze zasilam sve postupy. Jestli chces, muzes je zverejnit, treba to bude nekoho zajimat. Bezel jsem 1A/4A - 5A - 11A/3B - 6B/13B - 2C/7C - 14B - 7B - 9B - 8C. 6B/13B jsem stihal tak tak, u ostatnich kontrol jsem problem nemel. Spoustu casu jsem stravil cekanim na kontrolach 9C/14B a 1C/7B/9B. Ke konci uz jsem se tu slusne klepal :-). Kdyby nebyl snih asi by to vypadalo jinak, takhle jsem nektere varianty na zaklade zkusenosti s 6B/13B zavrhl, jelikoz jsem tusil, ze neni sance je pri snehu a aktualni fyzicce realizovat.

Postupy

Fotky

Tomáš Vaníček - Pořadatel

Moji snahou bylo udělat závod, kde by plánování postupů bylo třeba řešit jinými metodami, než při populárním Mistrovství světa ve SMIKu pořádaném Slávisty. Vedlejším úkolem pak bylo minimalizovat počet roznašečů kontrol.

Jak jste jistě objevili, kontroly se objevovaly pravidelně v 5ti minutových úsecích, mezi kterými byly obvykle 10ti minutové mezery. Kontroly byly rozděleny do 6ti hnízd a v každém časovém intervalu existovala vždy jedna kontrola v jednom hnízdě. Poměrně "snadné" bylo tedy posbírat 8 bodů, v každém z 5ti minutových časových intervalů jednu kontrolu a dát si pozor, aby to byla pokaždé jiná kontrola :-). Tuto strategii evidentně použil "vláček" závodníků, ve kterém byla i vítězka dámské kategorie Hanka Dlouhá. Kdo chtěl posbírat více, musel přemýšlet dále.

Výjímkou z uvedeného pravidla byl první a poslední časový úsek, kdy existovaly dvě kontroly v hnízdě "napravo od startu" (na začátku závodu) a v hnízdě "hustníky pod hájovnou" (na konci závodu). Stihnout ovšem obě dvě tyto kontroly ze startu, resp. obě dvě kontroly a ještě včas doběhnout do cíle mělo vyžadovat běžecké schopnosti hodné předpokládaných favoritů závodu a dobré podmínky pro běh. To druhé se bohužel nesplnilo, ještě ve čtvrtek byly teploty kolem 0 a v lese sněhový poprašek, 25cm sněhu napadlo v noci ze čtvrtka na pátek a podmínky pro běh se radikálně zhoršily. Kontroly 1A,3A se na začátku závodu asi nepokusil stihnout nikdo, kontroly 10C,9C na konci závodu se asi pokusil stihnout Vojta Illner (celkově 3. místo) a doběhl o 58s pozdě. Myslím si ale, že za dobrých podmínek to běžci úrovně Vojty, Jáchyma, či Páji Procházky stihnout mohli.

Odtud se odvíjí i úvaha, zda šlo stihnout sebrat vše. Myslím, že ano, ovšem opět platí, že ve čtvrtek ještě jo, v sobotu asi ne. Kontrol bylo 14, pokud by se povedlo na začátku i na konci sebrat po 2, zbývá jich 10. Na jejich sebrání je 6 5ti minutových intervalů. Ve 4 z těchto intervalů je tedy třeba sebrat po 2 kontrolách. Najít tedy vždy 2 blízké kontroly v sousedních hnízdech a rychlým sprintem se mezi jimi přesunout, tak, jak to udělal Jáchym u postupu 11A -> 6B. Pak následovalo relativně klidných 10 minnut na přesun k další podobné dvojici.

Dle mého plánu existovalo takových "sprintových" postupů 5 a to vedlo k plánu, jak sebrat vše a dokoce nemuset absolvovat v závěrečné 5ti minutovce postup 10C -> 9C -> cíl. Optimální postup dle mého vypadal takto: start -> 1A -> 3A (do času 5) -> 5A -> 2B (v čase 15-20, je to sice daleko, ale pocestě a s kopce) -> 6B -> 11A (v čase 30-35, Jáchymův postup v protisměru - s kopce) -> 13A -> 12A (v čase 45-50, asi nejtěžší postup, je to do kopce a v závěru ne úplně lehký terén) -> 14B -> 4C (v čase 60-65, také dost daleko, ale je to s kopce) -> 8A (zde byla mezi časovými intervaly 75-80 a 85-90 jen 5ti minutová pauza, a proto nebylo rozumné se pokoušet o dvě kontroly) -> 7C -> 9B (v čase 85-90, zase dost těžký postup do kopce, kdyby se ovšem 9B nestíhalo, lze jej sebrat jako 9C cestou do cíle) -> 10C (je čas, takže sebrat v čase 100) -> a hurá do cíle. Toto měla být vítězná strategie, bylo určitě dost těžké ji za 5 minut vymyslet a prakticky nemožné ji za panujících podmínek realizovat.